Wykup akcji: ile korzyści dla akcjonariusza?

Rolf Morrien
22.04.2024Aktualny

Wykup akcji: ile korzyści dla akcjonariusza?

Obecnie spółki publikują swoje raporty roczne za 2023 r., a wtedy zawsze pojawia się budzące ekscytację pytanie: czy jest już atrakcyjna propozycja dywidendy?

Przy podziale zysków za ubiegły rok nie należy jednak zwracać uwagi tylko na wysokość dywidendy. Spółki mają dwie możliwości wypłaty zysków z poprzedniego roku: bezpośrednim sposobem jest wypłata dywidendy. Także wykup akcji może być dla Ciebie jako akcjonariusza atrakcyjną propozycją.

Wykup akcji jest obecnie szeroko rozpowszechniony. W większości europejskich krajów dywidendy nadal odgrywają jednak większą rolę. Inaczej sytuacja wygląda w USA, gdzie wykup akcji własnych jest równie istotny co dywidendy pod względem całkowitych wypłat. Korporacje amerykańskie są liderami w zakresie skupu akcji własnych.

Obie opcje (wykup akcji własnych i wypłata dywidendy) mają swoje zalety i wady. W zdecydowanej większości przypadków oba rozwiązania są jednak korzystne dla akcjonariuszy, ponieważ zwiększają zwrot z inwestycji. Poniżej chciałbym wyjaśnić szczegóły i tło wykupu akcji własnych:

Oto, jaki wpływ może mieć wykup akcji własnych:

Kiedy spółka odkupuje własne akcje, a następnie je niszczy (w języku giełdowym mówi się mniej brutalnie „wycofuje”), ma to kilka pozytywnych skutków:

1. Wykup akcji sprawia, że przyszłe zyski spółki będą musiały zostać rozłożone na mniejszą liczbę akcji. Nawet przy stagnacji zysków wzrasta wtedy zysk na akcję (na przykład Apple od wielu lat wykorzystuje ten efekt, aby dynamiczniej zwiększać zysk na akcję).

2. Ten sam efekt występuje również w przypadku dywidendy: kwota dywidendy musi zostać rozdzielona na mniejszą liczbę akcji. W rezultacie stopa dywidendy wzrasta.

3. Skup akcji własnych zapewnia wzrost popytu na daną akcję na giełdzie. Jeśli podaż w tym samym czasie pozostaje stała, cena akcji rośnie.

4. Akcjonariusze chcący sprzedać swoje akcje mogą sprzedać je bezpośrednio spółce i w ten sposób nie wpływa to negatywnie na ceny akcji na giełdzie.

Powody wykupu akcji własnych

Przyjrzyjmy się teraz motywom działania spółek. Dlaczego coraz częściej ponownie skupują własne akcje?

1. Spółka chce podrasować cenę własnych akcji i pokazać, że uważa je za niedowartościowane (Warren Buffett regularnie zleca wykup akcji Berkshire, gdy dochodzi do wniosku, że cena akcji jest poniżej wartości aktywów netto).

2. Spółka, która odkupuje własne akcje, chce w ten sposób zadowolić akcjonariuszy, ponieważ jest to dodatkowa wypłata (oprócz dywidendy).

3. „Dojrzała” spółka może korzystać z wykupu akcji własnych, aby zapewnić wzrost zysku na akcję i spadek wskaźnika cena/zysk (P/E) pomimo stagnacji zysków. Dzięki temu akcje stają się ponownie bardziej atrakcyjne.

Zwróć uwagę także na inne czynniki.

W wielu przypadkach powody, dla których spółka giełdowa skupuje własne akcje, są pozytywnie oceniane. Jednak wykup akcji wiąże się również z ryzykiem: program skupu akcji własnych może być również „nadużywany” - lub podnosić ryzyko. Dzieje się tak na przykład wtedy, gdy spółce brakuje gotówki. Wówczas pieniądze powinny pozostać w spółce.

Dlatego wybieraj akcje spółek, które zachowują równowagę między wykupem akcji własnych, wypłatą dywidendy, tworzeniem wystarczającego kapitału własnego oraz inwestycjami w nowe obszary działalności. Wówczas nic nie stoi na przeszkodzie, aby osiągnąć dobrą całkowitą stopę zwrotu.

Rolf Morrien

Autor
default-image
Rolf Morrien