Warto znać daty związane z dywidendami

Dr Bastian Siegert
30.04.2024Aktualny

Warto znać daty związane z dywidendami

Istnieje wiele dat związanych z wypłatami dywidend – czasami mogą one wprowadzać zamęt. Dziś rzucę nieco światła na ten temat i pokażę, co dokładnie dzieje się w poszczególnych dniach.

Zasadniczo istnieją trzy daty, które są często wymieniane i które należy rozróżnić:

Data deklaracji dywidendy: Data deklaracji to dzień, w którym spółka oficjalnie ogłasza wypłatę dywidendy.

Data ustalenia prawa do dywidendy (ang. record date): W dniu ustalenia prawa do dywidendy cena akcji jest korygowana o wysokość dywidendy. Wszyscy inwestorzy posiadający akcje spółki w tym dniu otrzymują dywidendę, nawet jeśli akcje zostały już sprzedane przed datą płatności.

W Niemczech zakup w dniu Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy jest teoretycznie wystarczający, aby skorzystać z dywidendy. W przypadku spółek amerykańskich zaleca się ostrożność. Należy kupić akcje co najmniej dwa dni przed dniem ustalenia prawa do dywidendy.

W przypadku spółek z siedzibą w Europie poza Niemcami wystarczy kupić akcje na jeden dzień przed dniem ustalenia prawa do dywidendy. Niemniej jednak zalecam długoterminowe utrzymywanie akcji dywidendowych. Tylko wtedy ta forma inwestycji będzie w pełni zarabiać na wzrostach cen i wypłatach.

Data płatności dywidendy: Dywidenda jest wypłacana i księgowana na Twoim koncie w tym dniu. Uwaga: W przypadku zagranicznych papierów wartościowych zaksięgowanie środków może czasami potrwać dzień dłużej. W szczególnych przypadkach wypłacane są dywidendy specjalne. Dywidenda zostaje automatycznie dopisana do konta akcjonariusza.

Dlaczego akcje często notowane są niżej po dacie ustalenia prawa?

Najwyraźniej kursy akcji czasami spadają w okolicach dni płatności dywidend. Jednak pozory mylą. Dzieje się tak, ponieważ w dniu ustalenia prawa do dywidendy akcje są notowane na giełdzie bez dywidendy. Kwota dywidendy jest odejmowana od ceny akcji, ponieważ wszyscy akcjonariusze, którzy posiadają akcje danej spółki w dniu ustalenia prawa do dywidendy, otrzymają dywidendę w tej samej kwocie na swoje konto kilka dni później w dniu płatności.

Zaległości z tytułu dywidendy zazwyczaj szybko się nadrabia

Bardzo często obserwowanym zjawiskiem jest to, że wiele akcji wraca do poziomu sprzed wypłaty dywidendy w ciągu kilku dni, a czasem nawet w ciągu kilku godzin handlu. Akcje spółek wypłacających solidne dywidendy są w rzeczywistości jednymi z najbardziej udanych inwestycji na rynku akcji w dłuższym okresie.

Autor
default-image
Dr Bastian Siegert
Redaktor naczelny Dr Siegerts Dividenden Dossier